משלוחים מהירים לכל הארץ

משלוחים מהירים לכל הארץ

אולי יעניין אותך..

טטרת במבוק כאביזר התפתחותי

היי לכולן, קוראים לי שני כהן איזנשטיין, אמא לשני מתוקים קטנים, מדריכה התפתחותית ומלווה אימהות אחרי לידה. בשנה הראשונה אחרי הלידה יש לנו ערימות של

שתפו

13 דברים חשובים שלא סיפרו לי לפני שהפכתי לאמא

היי,

אני ליאת שחם, נשואה ואמא לשלושה קטנטנים צמודים (בת 4.5, בן 3, בת שנה), אני יועצת שינה לתינוקות וילדים ומדריכת הורים. לפני שהפכתי לאמא רציתי להגיע הכי מוכנה שיש. לקחתי קורס של תזונה, קורס של הנקה – איך עושים את זה נכון, קורס של הכנה ללידה… הכל כדי שאגיע עם כמה שיותר מידע וכלים. 
אבל בפועל, כשהפכתי לאמא, הבנתי שיש כל כך הרבה דברים שלא מדברים עליהם מספיק, לא בקורסים השונים וגם לא בין החברות. מצאתי את עצמי חושבת שוב ושוב – למה אף אחת לא אמרה לי שזה ככה…?

 


אז הכנתי לך רשימה של נושאים ומצבים שאולי לא סיפרו לך, אבל כדאי שתכירי כדי שתגיעי קצת יותר מוכנה לפגוש את הבייבי, את עצמך ואת החיים עצמם.
ואגב, זה לא בלוג רק למי שעתידה להיות אמא בקרוב… אני כותבת לכל אמא, כי תמיד יש מה ללמוד, גם אם זה הריון שלישי (או יותר).

מוכנה? הנה זה בא:
1.מזל טוב! הפכת לאמא! ומעכשיו את קצת פחות מעניינת!
טוב… לא באמת, אבל בפועל את תתחילי לשמוע הרבה – מה איתו? ישן? אכל? ולפעמים יתעסקו כל כך בו, שישכחו שגם אותך צריך לשאול אם ישנת או אכלת.
עצה שלי – אל תיקחי ללב. כולם מתלהבים מהקטנצ’יק וזה טבעי, אבל את חייבת לדאוג גם לעצמך – תדאגי לאכול טוב, לשתות הרבה, ולנוח… כמה שאפשר וכמה שיותר. 

2. זהו. הגעתם הבייתה וחופשת הלידה מתחילה.

טוב… זו לא ממש חופשה, אחרי שבוע גם את תסתובבי בעולם בניסיונות להבין מי החליט לקרוא לתקופה הזו ככה?? אין בריכה, אין ים ואת לא במלון 5 כוכבים… חופשה זה לא.

3.מזל טוב, יש לך בוס חדש שמנהל אותך לתקופה הקרובה. זה הבוס הכי מתוק בעולם, יצור קטן וטהור שזקוק לך. באמת זקוק לך. יש ימים שיהיו הכי מדהימים בעולם ויש ימים שיהיו יותר מאתגרים. זה תקין. גם הוא בתקופת הסתגלות לחיים ולעולם החדש שהוא הגיע אליו. 

 

4. בהמשך לסעיף הקודם – אל תתביישי לבקש עזרה! כל עזרה שהיא.
עזרה מאמא, עזרה מחמותך, מגיסתך, מחברה טובה.
אפילו ברמה שיבואו לשעה שעתיים להיות איתך בבית לשמור עליו, כדי שאת תוכלי להתקלח כמו שצריך וקצת לנוח. תטעיני את עצמך באנרגיה כדי שיהיה לך לתת לו.
וגם עזרה מסוג קצת אחר – זה בסדר שאת עוד לא יודעת איך לקלח אותו, זה בסדר שאת עוד לא בטוחה איך מלבישים נכון. אני זוכרת איך ניגשתי חצי מבוישת לאחות בתינוקייה ובקשתי שתראה לי איך מחליפים טיטול… באמת שלא ידעתי מה עושים ואיך עושים את זה. היום זה מובן מאליו מבחינתי, אבל לפני 4.5 שנים זה היה ממש חדש לי. אז אל תתביישי לבקש עזרה ושילמדו אותך. לאט לאט את תתחילי להתאמן ואני מבטיחה לך שתוך פחות מחודש את עושה הכל בעצמך בלי למצמץ.

 

5. בהרבה סיטואציות תפסתי את עצמי לא מוכנה, אבל ההלם האמיתי הגיע בערך ביום השלישי שאחרי הלידה הראשונה. הרגשתי מוצפת. הרגשתי שמשהו קורה לי ואני לא יודעת להסביר מה.
בכיתי. בכיתי כל כך הרבה. נפגעתי מכל שטות. הרגשתי שאני לא מצליחה להסביר אפילו למה אני נפגעת או למה אני בוכה. באמת שלא הייתה סיבה. אבל בכיתי. והבכי התחלף לצחוק, והרגשתי שאולי יש מצב שמשהו לא בסדר איתי.
כשהרופאה נכנסה לביקורת שגרתית של כל היולדות, שיתפתי אותה, וניסיתי להבין מה קורה לי. היא הסבירה לי שהגוף שלי מלא בהורמונים, ושזה טבעי לחלוטין שאני סופר רגישה ושאני צריכה לתת לזה מקום ולא להילחם בזה. אז נתתי לזה מקום וזה באמת עבר כמו שזה בא (וזה המקום להודות לבעלי שספג את כל הבכי וידע להכיל ולחבק… כי זה כל מה שהייתי צריכה).
מדברים כל כך הרבה על ההורמונים של ההיריון, וכל כך מעט על ההורמונים שאחרי הלידה. אז כן, ההורמונים משתוללים גם אחרי הלידה, וזה תקין וזה עובר. אם את מרגישה שזה נמשך זמן רב מידי או שזה גורם לך לא לרצות לטפל בתינוק – תפני לרופא, תתייעצי. אל תישארי עם התחושות האלה לבד.

6. כולנו מדמיינות את זה ממש כמו בסרטים – התינוק רעב, את מניקה והכל מושלם. אז זהו… ששכחו להגיד ולספר שהנקה לא בהכרח תהיה קלה, לא כולן מתחברות ולא כולן אוהבות את זה – וזה נורמאלי!! את צריכה ללמוד להניק והוא צריך ללמוד לינוק ולפעמים זו לא פעולה כל כך טבעית כמו שאת חושבת שהיא תהיה. אז יש את מי שתתעקש על הנקה ותעשה הכל כדי להצליח, יש את זו שההנקה ממש כואבת לה והיא סובלת וממש בוכה תוך כדי ובסוף בוחרת להפסיק, יש את זו שמרגישה שאין לה מספיק חלב ובוחרת לשלב הנקה עם תמ”ל ויש את מי שבוחרת ממש מההתחלה שלא מתאים לה להניק וישר רוצה לייבש את החלב.
תזכרי – לא משנה מה את עושה, העיקר שתהיי שלמה עם ההחלטה שלך ושהבחירה שלך תעשה טוב גם לך וגם לתינוק.

7. מרגע שהפכת לאמא את מוצפת בעצות, טיפים, הצעות, המלצות ומה לא. הכי חשוב הוא שתלמדי להקשיב קודם כל לעצמך. תקשיבי לכולם ותבחרי לעשות מה שאת שלמה איתו. את יודעת הכי טוב מה נכון לך ולתינוק שלך.

ויחד עם זאת, לפעמים את תרגישי שאת לא יודעת מה נכון, שאת ממש מנסה להקשיב לקול הפנימי שלך אבל אין לך כיוון כי כל אחד אומר לך משהו אחר והכל נראה לך נכון. יש גם מצבים כאלה, וחשוב לי שתדעי שזה בסדר, אבל ממש בסדר, להתייעץ עם יועצת (לגבי שינה, הנקה, הדרכת הורים, תזונה או כל נושא אחר שאת מרגישה שאת באמת לא יודעת מה נכון לך). וזה לא משנה אם את אמא בפעם הראשונה או אמא בפעם הרביעית, אם את מרגישה קושי מסויים ואת לא בטוחה שהמענה שאת נותנת לבייבי שלך הוא מענה שמתאים לו –
תחפשי יועצת מתאימה, תשוחחי איתה, תבדקי אם את מתחברת אליה ולגישה שלה ותיקחי ממנה כלים שמותאמים לתינוק הספציפי שלך, לא לתינוק של אחותך, לא לתינוק של החברה הכי טובה – כלים שמותאמים ספציפית לתינוק שלך.
לקח לי הרבה זמן להבין שאם אני בוחרת להתייעץ זה לא הופך אותי לאמא פחות טובה, בדיוק להפך – זה רק הפך אותי לאמא הרבה יותר טובה עבור הילדים שלי.
(היום כיועצת שינה, אני יכולה לספר לך שכשמגיעות אליי אימהות לייעוצי שינה או לשיחות ייעוץ אני תמיד מתאימה את הכלים למצב הספציפי ולא נותנת סיסמא כללית, ותמיד תמיד מחברת את האימהות לאינטואיציה שלהן. מבחינתי אין דבר שיכול להחליף אינטואיציה של אמא, לפעמים פשוט צריך שמישהו חיצוני ייתן לך את הבטחון הזה להאמין ולהקשיב לעצמך).

8. כבר שמעת את המשפט “בילד השני יותר קל?” אז בואי נדבר על זה רגע…
זה נכון, את מגיעה אמא יותר מנוסה ויש לך הרבה ידע וניסיון, אבל חשוב לזכור שכל ילד הוא עולם ומלואו, והרבה פעמים הילד השני (או הבאים אחריו) יביא איתו מצבים והתמודדויות שלא הכרת.
וכמו שהילדים שונים זה מזה, כך גם הלידות. אם הלידה הראשונה הייתה קלה, זה לא אומר שם דבר על הלידה הבאה – וכנ”ל גם הפוך.
עוד נקודה חשובה בהקשר של הילד השני – בלידה הראשונה לרוב לוקחים את הזמן להתפנק אצל אמא או אצל החמה, את לוקחת את כל הזמן להסתגל, ללמוד מה עושים… ובלידה השנייה את רק רוצה לחזור הבייתה כי יש עוד ילד שמחכה לך, שצריך אותך לא פחות מהתינוק החדש. את מהר מאוד מוצאת את עצמך מנסה לתת מענה לשניים ו…… איך לומר? ברוכים הבאים גם לרגשות האשמה! עם הזמן את תלמדי איך לתת מקום לשניהם, ואולי תרגישי פחות אשמה כשאת רק עם אחד מהם.

9. בין אם את אמא בפעם הראשונה, ובין אם את אמא בפעם השלישית מיד אחרי הלידה את תרגישי שהזמן הוא מצרך נדיר. את פתאום מבינה שאין לך זמן לשום דבר…
אז תני לי לספר לך כבר מעכשיו שיש לך זמן. הרבה זמן. את רק צריכה לסדר אותו כמו שצריך כדי שתספיקי לעשות מה שאת רוצה.
חשוב שתדאגי לעצמך. כן, הפכת לאמא ויש לך בייבי שאת דואגת לו כל היום והוא כל עולמך, אבל חשוב, ואפילו ממש חשוב, שתיקחי גם זמן לעצמך, להתאוורר, לשבת לקפה עם חברה, לקרוא ספר או לקנות לך איזה בגד שיעשה לך טוב…
תטעיני את עצמך באנרגיה טובה, ברוגע ושמחה וזה לא פחות חשוב משאר הדברים – ואני מודה שלקח לי זמן עד שהבנתי את זה.

ובלו”ז שלך – את יכולה לקבוע גם זמן שאת מבלה רק עם הגדול/ה – הם הכי זקוקים לך עכשיו כשיש תינוק חדש בבית.
במילים אחרות – יש לך זמן. שם המשחק הוא סדרי את הלו”ז שלך!

10. בהמשך לסעיף הקודם – והזוגיות שלכם מה איתה?
תקבעו דייט זוגי, כן, זה אפשרי. וזה ישאיר אותך שמחה, שפויה ומאושרת.
בחרתם להיות הורים, אבל לא בחרתם לוותר על עצמכם ולא על הזוגיות שלכם.
תשקיעו בעצמכם, צאו לדייט שבועי ותמשיכו לקדש את האהבה שלכם…תזכרו שאתם הייתם שם קודם.

11.עוד משהו שתגלי כשתהפכי לאמא – כשאת יולדת את התינוק שלך נולדת בתוכך אישה חדשה. את כבר לא אותה אישה שהיית קודם. את כבר אמא לתינוק, הגוף שלך משתנה, ההורמונים משתוללים ואת לומדת להתמודד עם המון דברים במקביל. את תגלי בעצמך כוחות שלא הכרת, את תגלי בעצמך סבלנות שלא ידעת שקיימת. ואת הולכת להכיר את עצמך החדשה, שהיא מדהימה לא פחות מזו שאת היום.

12. ואולי הדבר הכי חשוב שלא סיפרו לי הוא שהזמן עובר כל כך מהר. את לא תספיקי למצמץ והוא כבר מחייך ומתהפך, וכבר הולך ומדבר ונכנס לגן… הזמן טס!
אז גם כשאת מרגישה שהכל מורכב, שיש ימים קשים או רגעים של ייאוש (ויש כאלה לפעמים וזה בסדר) – תעצרי שנייה לנשום ותזכרי שאת הולכת להתגעגע לתקופה הזו… כי הכל עובר כל כך מהר.

13. והדבר הכי מדהים בעולם הוא שבמוקדם או במאוחר את הולכת להתאהב בגור הקטן הזה שיצרתם, והוא הולך להסעיר אותך, לרגש אותך, לשמח, להעציב, להדאיג, לתסכל, למלא, לרוקן ושוב למלא, את תמצאי את עצמך עושה הכל כדי לגרום לו לחייך ולצחוק, את תרצי בשבילו רק את הטוב ואת כל הטוב שיש, הוא יהיה שמש גדולה בחיים שלך, ואת תאהבי אותו ככה, בדיוק כמו שהוא. כי הוא שלך. ואת שלו. ואין כוח גדול יותר מזה.

כתבתי לך כאן את הדברים שלא אמרו לי כשאני הפכתי לאמא בפעם הראשונה. והאמת שיש עוד כל כך הרבה דברים שלמדתי עם השנים… ואת יודעת מה? זה הקסם שבמסע הזה שנקרא להיות אמא.

מתרגשת בשבילך שאת נכנסת לעולם חדש של אימהות!

לכל שאלה את מוזמנת לפנות אליי, לשלוח הודעה או להתקשר 050-6541463
ואת מוזמנת לעקוב אחריי בפייסבוק ובאינסטגרם (תחפשי – ליאת שחם יועצת שינה לתינוקות וילדים ומדריכת הורים) – אני נותנת שם המון טיפים וכלים פרקטיים על ילדים, הורים ומה שביניהם.

וגם… קראת הכל והגעת עד לכן? שמחה לתת לך מתנה – 10% הנחה על “שיחה חד פעמית” איתי. שיחה טלפונית של 45 דקות שבה תוכלי לשאול ולהתייעץ בנושא שינה של הבייבי שלך.
(מתאים ממש מגיל לידה, כי אני ממש מתאימה את הכלים לתינוק הספציפי שלך).
שלך באהבה, ליאת שחם. 

דילוג לתוכן